A japán takarékos nép, nem csak ennivalót, vizet és pénzt, de szavakat sem pocsékolnak. Sokszor csak egy hang is megteszi, pl:
S, a Küzdelem Hangja
A levegő lassú beszívása a fogakon keresztül, hangosan, mintha valaki ráment enne, közben szörcsögő "sss" hangot hallat.
Megfigyelhető: Minden olyan helyzetben, amikor valaki azt akarja jelezni a többieknek, hogy ő most intenzív szellemi munkát végez. Pl. Kawakami-kun nem bírja beindítani a prezentációját és a Küzdelem Hangjával demonstrálja a többieknek, hogy ő most nagyon igyekszik, hogy ráleljen a hiba forrására.
C, a Meleg Hangja
Az "atsui desu", vagyis "meleg van", vagy (valami) "forró!" mondatból-szóból származik, de annyi marad belőle, hogy "c-cc-ccc!" de mindenki tudja, hogy ez mit jelent.
Megfigyelhető: Ha valami meleg: fürdővíz, időjárás, lábos, étel. Pl. Yanagiwa-san az onsenben lassan belereszkedik a 42 fokos vízbe és közben azt mondja "accc, cccc, cccc"!
E, a Figyelem Hangja
Ca. 1-2 mp hosszan, határozottan ejtendő, ca. 5 sec-ként ismételve: "eee, eee, eee!"
Megfigyelhető: Szinte bármikor, ha valaki figyelmesen hallgatja a másikat, amikor az beszél hozzá.
A, a Csodálat Hangja
Zárt "a" (kicsit az "ó"-ra is hajaz), hosszan elnyújtva, lassan emelkedő hangfekvésben használatos: "aaaaaaaa!"
Megfigyelhető: japán turistacsoport a Louvre-ben megtudja, hogy mennyit ér a Mona Lisa.
SZ, az Udvariasság Hangja
Tulajdonképpen a "desu-masu" ige(végződés) vége, sok mindent jelenthet, pl. "Shitsureishimasu", vagy Ohaio gozaimasu", a többit elharapják és csak azt hallani, hogy "sssszzz!".
Megfigyelhető: mindig, amikor udvarias akar lenni valaki, de zavarni sem akarja a másikat a sok beszéddel, mert akkor túl közeli kapcsolatba kerülne vele és az megint csak nem udvarias. Pl. kevés a hely a boltban és valaki el akar előttünk menni. Kezével szeletelő mozdulatot tesz (talán egy szamurájkarddal gondolatban levágja kiálló testrészeinket?) majd egy "ssssz!" hangot kiejtve áttör.
T, a Fájdalom Hangja
Egyértelműen az "itai" (fáj) szó az eredete, ebből lesz az ita! ..ita! majd pedig a "t-t-t-t!"
Megfigyelhető: bármikor, ha valaki jajgat.
K, a Megtelt Pohár hangja
Ha nem akarom, hogy többet töltsenek, azt mondom: "k-k-k-k!" Fogalmam sincs, mi az eredete.
Megfigyelhető: a vacsoránál Sató-san sört tölt főnöke poharába, egyre többet, aki ezt a Megtelt Pohár Hangjával próbálja megakadályozni. De Sató-san nem hagyja magát megtéveszteni, és csurig tölti a poharat.
Sosem jutott eszembe, hogy így összegyűjtsem, de szinte hallom őket. :]
VálaszTörlésÉs az a hörgő h, amit férfiak bevezetésként tudnak fűzni minden jelentőségteljes kijelentésük elé? Olyan, mint egy fojtott torokköszörülés, szerintem azt jelenti, hogy Abe szenszej most felelősségteljesen mérlegel.
VálaszTörlésdomo arigato bence sensei... :) Gyönyörű gyűjtés. Igaz ez nemcsak a japán népre jellemző - a magyar is takarékos nép (emígyen megfigyelhgető a két nép közötti különbség):
VálaszTörlésS, a csend hangja
Eredete egyértelműen a kussolj finoman árnyalt kifejezésére vezethető vissza.
Megfigyelhető: bármikor, ha csendre szeretnénk valakit illedelmesen inteni - kb 10 perccel az előtt, hogy szavakba foglaljuk az eredő szót.
Á, a fájdalom hangja
Talán ez az első megtanult magánhangzónk, de lehet ez a leghangosabb. Nem hiszem, hogy eredetét tekintve bármely értelmes szóhoz köthető - épp ez a lényege, hogy ősibb gyökerei vannak, mint a beszéd részletes kialakulása.
Megfigyelhető: közvetlen fájdalom behatásakor az elszenvedő kiáltásában
I, a rémület hangja
Bár az ijedtség szóhoz is köthető, de talán inkább a szó ered a hangból. A hang kiadásakor összehúzódik minden idegpályánk egy kis gömböccé és szavak helyett csak egy rövid kis nyikkanásra telik belőlünk a rémülettől.
Megfigyelhető: pl testvérem mögé csendben lopózva, s hangos kiáltással rárivallva.
Ö, a tudatlanság hangja
Valószínűleg az ősember idióta hörgésében jelenlévő hangfordulatokra vezethető vissza, amikor valamit szeretett volna mondani, de rájött, hogy még nem tud a fajtánk beszélni
Megfigyelhető: ha valaki folyamatos beszédet próbál imitálni, de sajnos szókincse ezt nem teszi lehetővé, így a szavak közötti tudásbeli űrt kitölti nagyszerű "ö" hangokkal.
@sesam: az örökös gyüjtő- és rendszerező-szenvedélyem nem hagy nyugodni...
VálaszTörlés@text: ez most igy kapcsiból nincs meg, de majd figyelem!
@Levi: a te gyüjteményed is remek, gratulálok! A magyar ijedtség hangjánál lehet, hogy MAGA az összeránduló izomzat ad "i" hangot...?
A végéről ez jutott az eszembe:
VálaszTörléshttp://www.youtube.com/watch?v=qCpbBVthD7o
ez NAGYON jó volt! (láthatólag a "ma-ma-ma! kimaradt a gyűjtésemből). Erre csak ezzel tudok válaszolni (noha önismétlés): http://www.youtube.com/watch?v=Qvy-NqioJpc
VálaszTörlésA Megtelt Pohár Hangja eredete: itt a japán-magyar nyelvrokonság egy újabb érzékletes példájával állunk szemben, melynek idősoros levezetése: Köszönöm szépen, elég lesz --> Köszönöm --> köszi-köszi --> kösz-kösz-kösz --> k-k-k-k! Jól látható a minimalista tökély elérését célzó hagyományos japán törekvés kiteljesedése, s egyben közös eredetünknek a múlt ködén átsejlő, de mégis szilárd körvonalakkal büszkélkedő, megható manifesztációja.
VálaszTörlésA szeletelős meghajlás csak a jéghegy csúcsa:
VálaszTörléshttp://www.youtube.com/watch?v=vdlNZJ_TFXU