2011. február 28., hétfő
A ló, a szöcske és a páfrány
2011. február 24., csütörtök
Hülyetábla
2011. február 21., hétfő
Új fiú a placcon
2011. február 18., péntek
2011. február 17., csütörtök
Kokoromai 心米
2011. február 15., kedd
A GDP és a rizskása
A minapi újság megírta, hogy a kínai gazdaság most már hivatalosan is lenyomta a japánt; 2010-ben USA dollárban számolva a Középső Birodalom nemzeti összterméke a második legnagyobb az USA után. Amellett, hogy ez nem drámai újdonság, a már sokszor megjósolt esemény hivatalos megerősítése valóban mérföldkő. Persze fel lehet tenni a kérdést, hogy mi következik ebből? Japánnak annyi? és hamarosan az USÁ-nak is?
Véleményem szerint kár túldimenzionálni az eseményt, hiszen egyszerűen csak a helyükre kerülnek a dolgok; mind a világban, mind pedig Ázsiában. Nézzük először a világot! ahogy a mellékelt grafikon1 mutatja, a XIX-ik század első negyedéig még Ázsia állította elő a világ GDP-jének a jó 60%-át, csak ekkor kezdődött meg Európa, majd az USA nagy felfutása és ezzel egyidőben Ázsia lecsúszása, ami a 20. század 50-es éveiben csúcsosodott ki. Azóta Ázsia próbálja visszanyerni régi formáját, de még messze van ettől. De miért is vagyunk annyira megijedve attól, hogy egy majdnem 4 milliárd főt számláló kontinens újra több GDP-t termel, mint az együttesen is csak alig 1 milliárd főt számláló "nyugati világ"2? Az jó kétszáz év, amikor Ázsia kicsit elbambult, nekünk ugyan soknak tűnhet, de történelmi léptékből nézve nem túl jelentős és Ázsia még mindig messze van attól, hogy lakossági arányának megfelelő helyet foglaljon el a világgazdaságban.
Azért ilyen alkalmakkor az ember, vagy az ország, érthetően kicsit melankólikus lesz. Hiszen már jó negyven éve Japán a második számú gazdasági hatalom, és ennek most, ha szabad ezzel a kissé merész szóhasználattal élnem, örökre vége, sőt, már ott nyomul-liheg a nyakán többi BRICK, és mögöttük a lassan, de bizosan emelkedő ár: India. Ráadásul könnyű most Japánt fikázni, 20 év óta alig növekedett és '94 óta felére csökkent a részesedése a világ GDP-jéből5. Az ázsiai üzleti körökben manapság divat kicsit lesajnálva beszélni az országról, Japán már nem szexi, és nem kevesen vannak, akik a közel 200%-os adósságráta miatt akár egy Görögország-szintű összeomlást sem tartanak kizártnak, bár erről nekem más véleményem van.
A problémák tagadhatalanok, mindazonáltal, korai lenne leírni Japánt, akár még Kínával szemben is. Először is, ha már gédépézünk, akkor én azt mondom, hogy akkor lesz majd Japán istenigazából gazdaságilag lenyomva, ha majd az egy főre eső GDP-ben is Kína mögé szorul, nagyobb országnak nem nagy kunszt többet termelni, ez pedig még egy kevéskével odébb van6, mondjuk, hogy szeretném megérni azt, amikor ez megtörténik. Másfelől pedig korántsem egyértelmű, hogy, vagy inkább: egyértelmű, hogy nem, a növekedés és a per-capita-GDP a kizárólagos mértékek egy ország sikerének megitélésében. Mert vannak azért más tények is: például a világon messze Japánban a leghosszabb a születéskor várható élettartalom, kivételesen jó a közbiztonság, ha nem is kiváló, de megfelelő, és kínainál biztosan sokkal jobb, az egészségügyi ellátás, és persze még egy, számomra legalábbis fontos, apróság: még ha nem is hibátlanul, de nagyjából és egészében, demokrácia és szabadság van.
Mindezzel együtt korántsem mondanám, hogy Japánban minden rendben lenne, Kína pedig fúj! de most, a nevezetes nap kapcsán most csak annyit szeretnék halkan megjegyezni, hogy azért a rizskását sem eszik olyan forrón.
------------------------------------
2011. február 13., vasárnap
Szilvavirágzás 2011
2011. február 12., szombat
Akasaka lunch: hagyományos japán ízek
2011. február 11., péntek
The Land of Design
Óriási tévedés. Aki itt lakik, az nyilván tudja, hogy az ún. ázsiai dzsuva távolról sem idegen Tokyótól. Ám a mellékelt fényképen látható gányolás még a sokat tapasztalt gaijint is némileg meghökkentette, különösen, hogy a fénykép nem valami kültelki helyen, hanem a város szívében, Tamaike-sannó állomáson készült jó két hete, de azóta is ott van. A beázási problémát a helyi Mekk Mester, pontosabban Mekku Sensei, nagy műgonddal és a részletek alapos átgondolásával oldotta meg. Figyeljük csak meg a rögzítőszalagok színének ízléses, az álmennyzethez illő kiválasztását! vagy a levezető cső rejtett vezetését! a már szinte Zen esztétikát! Gányolni ugyan mindenki tud, de ilyen műgonddal, hozzáértéssel és odaadással, mondhatnánk akár: ilyen szépen, azért kevesen. És abban is biztosak lehetünk, hogy létezik egy Kijelölt Személy akinek a feladata a PET palackban összegyűlt folyadékszint rendszeres ellenőrzése és amennyiben szükséges, a gyűjtőedény cseréje, elvégre Japánban vagyunk, vagy miaszösz.