2010. február 27., szombat
Ume
2010. február 26., péntek
Két Kitano
2010. február 23., kedd
Kedvenc szavaim - chútohanpa
2010. február 19., péntek
Toyoda úr bocsánatot kér
2010. február 16., kedd
Ebédeljen a kórházban!
2010. február 15., hétfő
Giri-choko
2010. február 14., vasárnap
Csússz és mássz! reloaded
2010. február 12., péntek
Árulás
2010. február 9., kedd
Misorámen; újra nekirugaszkodtam
A misorámen, mint már bizonyára mondtam, van, akinek eltévelyedés, és van, akinek az Igaz Út, de abban mindenki egyetért, hogy nagyon japános, a kínaiak csak megbotránkozva csóválják a fejüket a hallatán, akárcsak mi a német Goulaschsuppén. Attól misó, hogy a húslevesbe belenyomnak két kanálnyi misót. Ami még jellemző, hogy mindig van benne moyashi, és többinyire mindenféle más zöldség is: leginkább káposzta-, répa-, és hagymaforgácsok. De azért jut bele hús is, nanáhogy, attól rámen.
Életem delén talán korai végső ítéletet mondani a misórámen, mint műfaj felett, annyi minden történhet még! ám én ezt most mégis megkockáztatom.
- Nem a misórámen a kedvenc rámen-fajtám. Ezt a címet, na, kitaláltátok...?
- Azért tud ez is jó lenni, főképp ha éhesen-fáradtan-fázósan jutunk hozzá. A tél a misorámen legjobb barátja.
Ezzel a magvas életbölcsességgel engedjük ma útjára az Olvasót.
Men: 7
Leves: 8
Chashú & the rest: 6
Összpontszám: 21/30 --> a hidegben azért jól esett
2010. február 7., vasárnap
Mások nacionalizmusa
A megcsonkított ország érzése pedig mélyen beleégett a japán nemzeti pszichébe, amolyan helyi Trianon-szindróma. Még az olyan higgadt, liberális gondolkodású értelmiségiek is, mint a volt professzorom, lázba jönnek, amikor szóba kerül a Hopporyódó-mondai. Mert hogy az oroszok illegálisan vannak ott! Mondtam, hogy hát igen, a háború után a vesztesekkel gyakran megesett az ilyesmi, nekünk is eltűnt egy kisebb darab az országból, úgy a kétharmada, lakosságostul. Az más, az egy szerződés alapján volt, de itt az oroszok MEGSZEGTÉK A SZAVUKAT! Hűha, mondom, ez már komoly, az oroszok? háborúban? elképesztő, ki hallott már ilyet! És így tovább... felhívni arra a figyelmet, hogy izé, Japán itt a környéken mégiscsak csinált egy-két kópéságot és ahhoz képest ez az 1% azért talán nem akkora nagy ügy, maga a hazaárulás.
A Hopporyódó (Északi Területek) problémaköre azóta is meglehetősen terheli a japán-orosz viszonyt, még a békeszerződés sincs megkötve a két ország között emiatt és így mindkét fél komoly üzletektől esik el. A 90-es években, amikor a Jelcin-korszak alatt az oroszok engedékenyebbek lettek, már volt szó néhány sziget visszaadásáról, némi cash fejében, naná! de a japánok ragaszkodtak a "mindent vissza!" elvéhez és Putin alatt az oroszok itt is bekeményítettek. Így a Hoppóryódó-mondai marad, ahogy eddig volt, a politikusok néha tárgyalgatnak, a nacionalisták vonulnak, a japánok meg csendben, szívósan utálják az oroszokat. És viszont. Hiába, mások nacionalizmusa mindig vicces egy kicsit...
* közel azért nem engedik őket a rendőrök, erről bővebben képpel-mozival ebben a posztban lehet olvasni
** véleményem szerint ez az oka, hogy ma Tokyó nem a Japán Demokratikus Köztársaság fővárosa (és Dél-Japán fővárosa nem Osaka)